Centar za ljudska prava u Mostaru, udruženje građana – nevladina organizacija, implementira projekat „Efikasnija primjena Zakona o zabrani diskriminacije BiH kroz harmonizaciju kantonalnog zakonodavstva, izradu, usvajanje i primjenu provedbenih antidiskriminacionih akata“ od decembra 2015. godine.
Sa 14 institucija (javnih ustanova) iz oblasti socijalne zaštite u Hercegovačko-neretvanskom kantonu: Centar za socijalni rad Grada Mostara, Centar za socijalni rad Jablanica, Centar za socijalni rad Konjic, Centar za socijalni rad Čitluk, Služba za opću upravu i društvenu djelatnost Neum, Centar za socijalni rad Stolac, Centar za socijalni rad Čapljina, Ured socijalne skrbi Ravno, Centar za socijalni rad Prozor-Rama, Centar za stara i iznemogla lica Mostar (2 radne jedinice), Dom za stara lica Domanovići (Čapljina), Dom za stara i iznemogla lica Jablanica, Dječiji dom Mostar, kao i sa Ministarstvom zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK (suglasnost i preporuka za realizaciju projekta i usvajanje pravnih akata za primjenu) i Ministarstvom pravosuđa, uprave i lokalne samouprave HNK, Gradom Mostarom, Vladom HNK i Skupštinom HNK, uspostavljamo suradnju u okviru ovog projekta.
Saradnja između Centra za ljudska prava u Mostaru i institucija uspostaviti će se i realizirati u svrhu:
1. Ostvarenja efikasnije primjene Zakona o zabrani diskriminacije BiH (i Zakona o ravnopravnosti spolova) kroz harmonizaciju kantonalnog zakonodavstva, izradu, usvajanje i primjenu provedbenih akata (Centar za ljudska prava u Mostaru i institucije zajedničkim angažmanom doprinijeti će ostvarenju ovog cilja, kroz uspješnu realizaciju projektnih aktivnosti.);
2. Identificiranja (ne)usklađenosti i (ne)dostatnosti i preoporučivanja unaprjeđenja pravnog okvira i praksi djelovanja, kroz pravnu analizu (ne)usklađenosti i (ne)dostatnosti pravnog okvira – kantonalnog/županijskog zakonodavstva iz oblasti socijalne zaštite i prakse implementacije zakona, u smislu (ne)usaglašenosti sa Zakonom o zabrani diskriminacije i Zakonom o ravnopravnosti spolova (Centar za ljudska prava u Mostaru sačiniti će pravnu analizu, uz konsultacije sa institucijama);
3. Izrade provedbenih akata - pravilnika o nediskriminaciji i ravnopravnosti spolova, prilagođenih institucijama iz oblasti socijalne zaštite, kako bi se ispunila zakonska obaveza i doprinijelo efikasnijoj primjeni zakona (Centar za ljudska prava u Mostaru izraditi će navedene pravne akte, uz konsultacije sa instutucijama, ne uopštene modele ili smjernice za izradu, kakvi već (možda) postoje, nego pravilnike u konačnom tekstu, direktno primjenjive u institucijama, bez potrebnih dodatnih dorada i prilagođavanja, urađene prema unutrašnoj organizaciji, sistematizaciji radnih mjesta i konkretnom obimu i sadržaju nadležnosti i opisa poslova za centre za socijalni rad, domove za stara i iznemogla lica, dječije domove);
4. Usvajanja i primjene (od institucija) pravilnika o nediskriminaciji i ravnopravnosti spolova i antidiskriminatornih praksi (Institucije će iskazati spremnost da private, usvoje i primjenjuju pravilnike o nediskriminaciji i ravnopravnosti spolova i antidiskriminatorne prakse).
Saradnja će biti ostvarena kroz realizaciju projektnih aktivnosti, a posebno kroz:
1. Potpisivanje i implementaciju Memoranduma o saradnji;
2. Radno-konsultativne sastanke (po dva sastanka u institucijama) i okrugle stolove ( 3 okrugla stola, sa predstavnicima nadležnih ministarstava i institucija u HNK, te ekspertima van institucija iz projektne oblasti, u Mostaru, organizator, implementator i troškove snosi Centar za ljudska prava u Mostaru);
3. Analizu pravnih i dokumentarnih izvora;
4. Uspostavljenu uspješnu suradnju i dobivenu suglasnost o prihvatanju od institucija pravnih akata, za usvajanje i primjenu.
Sve aktivnosti će provoditi Centar za ljudska prava u Mostaru, u skladu sa projektnom dinamikom, do 22.10.2016. godine,
U svrhu realizacije određenih projektnih aktivnosti Centar za ljudska prava u Mostaru ostvaruje saradnju sa institucijama, kao i sa pojedinim osobama – predstavnicima iz navedenih institucija imenovanim za suradnju u ovom projektu.
Projekat se realizira u okviru programa “Jednakost za sve - Koalicija organizacija civilnog društva u borbi protiv diskriminacije”, kroz Program malih grantova. Projekat finansiraju USAID i Fond otvoreno društvo BiH.
Pravno savjetovalište – Centar za besplatnu pravnu pomoć u Centru za ljudska prava u Mostaru pruža besplatnu pravnu pomoć ugroženim kategorijama stanovništva, a pod mentorstvom, uz pomoć i saglasnost pravnika praktičara i profesora prava, posebno:
Besplatna pravna pomoć pruža se u predmetima iz oblasti parničnog postupka, vanparničnog postupka, izvršnog postupka, prekršajnog postupka i upravnog postupka i spora.
Rad sa strankama: utorak i četvrtak od 17:00 do 19:00 sati, na adresi Adema Buća 50, Mostar.
Telefon/Fax: ++ 387 36 581 035
Pravno savjetovalište – Centar za besplatnu pravnu pomoć djeluje uz podršku Fonda otvoreno društvo Bosna i Hercegovina i UNDP BiH.
Centar za ljudska prava u Mostaru je partnerska organizacija pri implementaciji Antidiskriminacijskog programa, komponenta 4 - "Mapiranje diskriminacije u BiH - monitoring, dokumentovanje, razmjena informacija i izvještavanje", finansiranog od Fonda otvoreno društvo Bosne i Hercegovine, koji se realizujuje sa ciljem, između ostalog, praćenja diskriminacije i podrazumijeva monitoring, prikupljanje, dokumentovanje i razmjenu podataka, te izvještavanje o uočenim pojavama/slučajevima diskriminacije kako bi se postavila osnova za planiranje politika i zagovaračkih aktivnosti usmjerenih na najkritična područja/oblasti u kojima se diskriminacija pojavljuje.
Teritorijalna nadležnost Centra za ljudska prava u Mostaru u ovom projektu – AD programu je čitavo područje Hercegovine.
Ovom komponentom se uspostavlja mehanizam praćenja diskriminacije, koji podrazumijeva prikupljanje i dokumentovanje slučajeva diskriminacije, te izvještavanje o uočenim pojavama kako bi se unaprijedila odgovornost vlasti i uspostavila osnova za planiranje politika i zagovaračkih aktivnosti. Ostale komponente programa podrazumijevaju vođenje sudskih postupaka u strateški važnim slučajevima diskriminacije, medijsku i informativnu kampanju, te izradu strateških dokumenata sa ciljem borbe protiv diskriminacije
Cilj programa je da u narednih 5 godina podstakne korištenje postojećih mehanizama zaštite od diskriminacije i doprinese boljem razumijevanju i prepoznavanju različitih formi diskriminacije, te efikasnijoj pravnoj zaštiti građana od diskriminacije.
Tokom dosadašnje realizacije projekta identificirane su za projekat relevantne i aktivne nevladine organizacije u Hercegovini, napravljena je baza podataka NVO-a sa kontakt informacijama, uspostavljena je saradnja u projektu sa nevladinim organizacijama i javnim institucijama, organizovani su i održani treninzi iz oblasti zaštite od diskriminacije, obavljen je intenzivan terenski rad – popunjavanje upitnika/intervjuisanje nevladinih organizacija, pružana je besplatna pravna pomoć, sačinjene su analize i izvještaji za područje Hercegovine, te je ostvarena saradnja sa drugim komponentama AD programa.
Projekat “živih pravnih klinika” (pružanje besplatne pravne pomoći pod mentorstvom) realizuje se kao svojevrstan nastavak i nadgradnja tokom 2003., 2004., 2005., 2006., 2007. i 2008. i 2009. godine realizovanog projekta “Kliničko obrazovanje pravnika za studente Pravnog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru”, sponzorisanog od Fonda otvoreno društvo Bosna i Hercegovina – Soros fondacije, koji je imao za cilj dati značajan doprinos modernizaciji i unaprijeđenju kvaliteta obrazovanja budućih pravnika kroz otklanjanje uočenih slabosti nastavnog plana i programa koje se prvenstveno odnose na zapostavljenost praktičnog obrazovanja studenata prava za njihovu buduću karijeru i profesionalni angažman, te osposobiti studente za njihov rad u praksi, što se ostvaruje adekvatno odabranom metodologijom rada i realizacijom ideje kliničkog obrazovanja studenata – budućih pravnika. Centar za ljudska prava u Mostaru, kao implementator, uspješno je realizovao projekat uz saglasnost i u saradnji sa Pravnim fakultetima u Mostaru, a akcenat projekta bio je na tome da studenti steknu i primjenjuju praktično pravno znanje i vještine kroz nastavni proces pravnih klinika ljudskih prava, krivičnog procesnog prava, građanskog procesnog prava, upravnog/upravnog procesnog prava, te radnog i socijalnog prava: radionice, naučne razgovore i okrugle stolove, studijske posjete, te pravnu praksu i savjetovanje uz učešće akademskih mentora i pravnika praktičara iz BiH i regiona, kao i stručnjaka iz međunarodnih organizacija.
Fokus projekta realizovanog od septembra 2010. do maja 2011. godine i finansiranog od USAID JSDP II bio je na oblastima pristupa pravdi i pružanja besplatne pravne pomoći, i to: postojeći pravni okvir, davanje usluga apstraktne i konkretne pravne pomoći tražiocima pravne pomoći, edukaciju i informisanje i pružaoca i primaoca pravne pomoći, analizu i istraživanje relevantnog pravnog okvira i metodologije i sadržaja rada posebno na najučestalijim pravnim problemima, kao i uzajamnih odnosa ključnih aktera u sektoru pravde.
U okviru projekta nastala je i objavljena publikacija – zbornik radova “Pristup pravdi u Bosni i Hercegovini i besplatna pravna pomoć: poseban osvrt na Hercegovačko-neretvanski kanton”. kao rezultat naučno-istraživačkog i praktično-pravnog angažmana autora i učesnika projekta.
U 2006. godini Centar za ljudska prava u Mostrau implementirao je projekat «Socijalna zaštita u Hercegovačko-neretvanskom kantonu: problemi i postignuća – kako do «najbolje prakse» zajedno?», sponzorisan kroz Švicarski program podrške NVO-ima u BiH 2004-2006. (SDC/IBHI).
Od aprila 2002. do januara 2003. godine Centar za ljudska prava u Mostaru realizovao je projekat “Debatni klub o pravima manjina”, sponzorisan od Vijeća Evrope kroz Program Mjera izgradnje povjerenja.
Od januara 2002. do januara 2003. godine Centar za ljudska prava u Mostaru implenetirao je projekat projekat “Studentska prava”, regionalni istraživački projekat u jugoistočnoj Evropi, sponzorisan od Evropske komisije, Svjetskog univerzitetskog servisa Austrije i austrijskog Ministarstva vanjskih poslova.
“Pristup pravdi u Bosni i Hercegovini i besplatna pravna pomoć: poseban osvrt na Hercegovačko-neretvanski kanton”, 2011.
Pet pravnih praktikuma (Edicija „Pravni praktikumi Centra za ljudska prava u Mostaru“): Ljudskih prava, Krivičnog/kaznenog procesnog prava, Radnog prava, Građanskog procesnog prava i Upravnog prava, juni 2009.
Zbornik radova “Studentska prava”, regionalni istraživački projekat u jugoistočnoj Evropi, januar 2003., na b/h/s jeziku i engleskom jeziku
Brojne publikacije za potrebe seminara, konferencija, radionica i ostalih edukativnih aktivnosti.
U Goraždu je 12. novembra 2013. godine upriličena ceremonija svečanog otvorenja Zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći Bosansko-podrinjskog kantona, čije...
Danas je u Mostaru svečanom ceremonijom, pred mnogobrojnim zvanicama iz pravosudnog sektora i akademske zajednice, otvoren Centar za ljudska prava...
Adresa: Adema Buća 50, Mostar,
88000 Mostar
Telefon/Fax: +387 (0)36 580 510
E-pošta